Wyszukiwarka:
Artykuły > Wypracowania >

Charakterystyka Willego Sonnenbrucha
  

 


Willy Sonnenbruch to jeden z głównych bohaterów dramatu Leona Kruczkowskiego pt:Niemcy. Jest on zarówno synem Waltera i Berty Sonnenbruch jak i wyższym oficerem SS.Przez dłuższy czas trwania akcji znajduje się on w okupowanej Norwegii.

Początkowo spotykamy się z nim w czasie jego służby w jednych z większych miast prowincjonalnych .

Piastując wysokie stanowisko Untersturmfurera zajmuje on jedno z prywatnych mieszkań .Wraz z oficerem mieszka jego dziewczyna Marika.

Willy bardzo kocha swoją matkę.W rozmowie ze swą kochanką mówi o wielkiej miłości jaką do niej darzy :

WIILI

W Getyndze masz tylko jedną rywalkę : moją matkę.

MARIKA

Wiem ,wiem . Ubóstwiasz ją .Mimo to wolę być twoją kochanką niż ...

Jednak to uczucie nie jest prawdziwą miłością syna do matki, opiera się wyłącznie na wspólnych poglądach dotyczących narodu niemieckiego. Oficer na znak swej miłości często obdarowywał ją prezentami . Willi korzystając ze swojej ogromnej wiedzy na temat sztuki nie rzadko wyłudzał lub kupował drogocenne klejnoty za bezcen w zamian za informacje ,które chciały uzyskać matki pojmanych synów lub mężów . Przykładem może być rozmowa SS-mana z panią Soerensen. Matka Chrystiana Fonsa przychodzi do Untersturmfurera w celu zdobycia informacji na temat pojmanego chłopca. Zostaje chłodno przyjęta . W rozmowie z nią bohater przejawia brak wrażliwości, bezwzględność szowinizm i nacjonalizm. Od początku wykazuje brak zainteresowania. Pomimo kilkukrotnych powtórzeń nic do niego nie dociera. Jego uwagę zwraca naszyjnik Adeli Soeresen, tu przejawia się jego wrażliwość , ale tylko na piękno klejnotu. Mówi o tym cytat:

PANI SOERENSEN

Podoba się panu?

WILLI

Ten naszyjnik? Wyjątkowo piękny!

PANI SOERENSEN

Pan jest znawcą mówili mi o tym....

WILLI

Poniekąd byłem przez dwa lata studentem historii sztuki.

W tym przedmiocie widzi idealny prezent dla Berty Sonnenbruch. W wyniku dalszego dialogu między nimi dochodzi do transakcji , dzięki której w ręce Willego tafia naszyjnik o bardzo wysokiej wartości zdobyty za bezcen. Ten fragment obrazuje chytrość i chamstwo Niemca .

Syn Sonnenbruchów to także pedant, mówi o tym cytat:

Jak na swój wiek jest pan niezwykłym pedantem

Rozmowa między Adelą a oficerem dowodzi też o tym ,że cechowała go bezlitosność i brak zrozumienia dla cierpiącej kobiety. Pocieszył ją faktem iż jej syn wymknął się im ,co później okazało się kłamstwem. Ponieważ tak naprawdę to Chrystian Fons umarł w wyniku zbyt intensywnego przesłuchiwania ,prawdopodobnie przez Niemca.

Podsumowując Willi Sonnenbruch to wrażliwy na piękno, bezlitosny, okrutny, szowinistyczny oficer SS i syn Waltera i Berty Sonnenbruch ,który darzy swą matkę na pozór olbrzymim uczuciem.

 http://mkpt pl